Winter Park, Colorado … Devam ediyoruz

Günaydın ve iyi haftalar !

Lütfen çayınızı , kahvenizi veya uyandırma içeceğinizi yudumlayın…

Olası pazartesi sendromundan bir süre uzaklaşıp daha pozitif bir hafta başlangıcı yapabilmenizi diliyorum. Sizleri kısa süreliğine Winter Park , Colorado’ya getirip tekrar servis aracının koltuğuna , metrobüse , metroya , arabanıza ve masanıza döndürmeyi planlıyorum.

Winter Park seyahatimizin 3.günü oldukça eğlenceli ve verimli geçti. A.B.D doğu saati ile yaşamaya alışkın olduğumuz için erken uyanıyoruz. Uyanır uyanmaz kahvaltı planları yapmaya başlayıp sıkı sıkı giyinip rakımı yaklaşık 9100 feet (2773 metre) olan Fraser veya Winter Park kasaba merkezinin yolunu tutuyoruz.

Sabah sabah Winter Park ve Fraser’ı dünyaya bağlayan 40 numaralı karayolu üzerinde kahvaltı planları yaparak dolanırken , deneme yanılma yolu ile güzel bir kahvaltı salonu keşfettik.

Keşfedilen kahvaltıcının ismi ”The Mountain Rose Cafe” …

IMG_2308

IMG_2317
The Mountain Rose Cafe Dış Görünüm –

Kafenin içinin fotoğrafını tam Türkçesi ile tanımlamam gerekirse ”eli maşalı ” garson hanımdan çekindiğim için ve sabah sabah diğer müşterilerin keyfini ayrıca ortamın ahengini bozmamak için çekmedim.  

IMG_2306
The Mountain Rose Cafe Menü

Yol üstünde dolanırken oldukça sıcak bir dış görüntüsü olduğunu düşünerek içeriye daldık ve de yanılmadığımızı anladık. Kafeye adım atar atmaz eli maşalı garsonumuz size nereye oturabileceğinizi veya oturmak için nerede bekleyeceğinizi gür ve candan günaydın karşılaması ile birlikte söylüyor… İçeriye girer girmez toplam altı adet koyu kahverengi ahşap masa ve sandalyeler göze çarpıyor. Biz hemen giriş kapısının dibindeki masaya kendimizi attık.

Giriş kapısından 7-8 metre ileride Amerikan mutfak olarak tanımlayabileceğimiz , açık bir mutfak ve önünde kısa bir banko var. Bankonun arkasında çalışan anneanne siparişleri hazırlamak ile meşgul.

GÜNAYDIN , KAPIYI KAPATIN ! LÜTFEN … 

Her taze gelen müşteriye ” candan günaydın” dileklerinden sonra kapıyı kapatın uyarısı oldukça standard.

Gözlerimiz anneanne ve garsondan başka çalışanları aradı fakat başkası yok. Yani kafede iki çalışan var , birisi eli maşalı garson hanım diğeri ise işletme sahibi aşçı bayan (muhtemelen garson hanımın annesi ). Bize anne kız çalışan bir aile işletmesi olduğu izlenimi verdiler. Keza menüde yemekler Grandmom yani anneannenin diye belirtilmiş.

Saat gibi muntazam işleyen bir sistemleri var.  Sizde bu sisteme ister istemez adapte oluyorsunuz. Menüye göz gezdirip yiyecek siparişinizi düşünene kadar ne içeceğinize kısa sürede karar vermeniz lazım. Garson hanıma göre bunun için çok düşünmeye gerek yok. Herkesin sabahları kahvaltıda ne içtiği aşağı yukarı bellidir edasında soruyor.

Kızımız için süt istedik. Ben limitsiz kahve sipariş ettim. Eşimde öyle. O kadar limitsiz ki , siz sormadan ister için ister içmeyin kahve kupalarınız doluveriyor. Zaten menü ismi Bottomless Coffee , yani dipsiz kahve. Kahveyi yudumlar yudumlamaz sipariş kararı verme mekanizmanız zıpkın gibi hızlanıyor. Biz ne sipariş edelim diye düşünürken eli maşalı garson ablamız kafeyi çekip çeviriyordu. Hakimiyetinin sonucunda edindiğimiz izlenim ile kendisini 5. dakikadan sonra garsondan işletme ortağına terfi ettirdik.

Her masa ile sıcak diyaloğu sürdümesi, kapıdan yeni gelen müşterilerin trafiğini idare etmesine mani değil. Her yere laf yetiştirebilen , birden fazla işi bir anda yapabilecek kadar becerikli birisi. Dolayısı ile ablamıza garson diyerek bilmedende olsa yanlış değerlendirme yapmışız dedik. Hakkını verelim!  Garson görünümlü işletme ortağı demek daha doğru olur. Ona bir paragraf ayırmamın nedeni , kendisinin işine olan hakimiyetine ve işine olan tutkusuna duyduğum hayranlık…

Bizim siparişlerimizi beklediğimiz sırada yeni gelen iki müşteriye kendilerinden sonra gelecek müşteriler ile masayı paylaşmaları gerekebileceği şartı ile ortada duran altı kişilik büyük yuvarlak masaya geçip oturmalarını söyledi. Onlarda kuzu kuzu kabul edip oturdular.

SLOGANIMIZ : REDNECK MOUNTAIN FUSION WITH A DASH OF HIPPIE LOVE … 

Türkçesi , Hippie sevgisi damlası ile dağ ameleliğinin kaynaşması …

Demek istiyor ki , ister kıro ol ister entel , kapımız açık buyur gel… 

(bkz. dipnot)

İşte bu slogana kafa yorarken kafenin içinde geçirdiğiniz 10. dakika sonunda leziz kahvaltınızı yaparken , meğerse ne kadar da bilenin geldiği bir yermiş diyerek farkındalığınızı arttırıyorsunuz.

Menüde neler var ?

Klasik Amerikan kahvaltı yemekleri olan , Tahıllı krep, yağda yumurta , omlet vs. menüye hakim … Esasında çok çeşit yok ama beklentileri karşılıyor. Yemekler leziz.

Ben yağda yumurtanın yanında tahıllı ev ekmeği ile patates kızartması söyledim. Hepsi anneanne usülü… Ev ekmeği ekşi maya ile yapılmış ve soba üzerinde kızartılmış ekmeklerin aynısı idi.  Ayrıca üzerinde fıstık ezmesi ve ballı tahıllı krep denedik.

Çocuk menüsü de gayet başarılı ; tahıllı krep , muz , dilimlenmiş portakal vb. yemekler bulunabiliyor.

Bazı müşteriler paket servis yaptırmak istiyor. Fakat yoğunluktan dolayı hafta sonları paket servis yapmıyorlarmış , bunu ” eli maşalı ” kısa net ifade edip , hafta içi uğrayın lütfen diyerek oturup yeme niyeti ile gelmemiş müşterilerin halihazırda pek de yeri olmayan kafede fuzuli yer işgal etmemesi için sepetleyip gönderiyor.

Sonuç ; yemekler leziz ve çok pahalı değil , adam başı 10 dolara çıkıyorsunuz. Başka bir yerde karşılaşsanız genel yargıya dayanarak toplumun kıro diyebileceği eli maşalı baskın bir kadının doğal ortam arayan entel ve eğitimli insanları emir-rica karışımı bir tavır ile oturtup , yedirip , içirip göndermesinden elde edilen memnuniyet size de sirayet ediyor. Sizde diğerleri gibi memnunsunuz. Ancak zoraki bir memnuniyet asla değil.

Günün geri kalanı için fazla fazla enerjiyi kahvaltıda depoladık. Bizim kuzuyu kayak dersine bırakıp eşimle günümüzü kendimize ve kasabayı keşfetmeye ayırdık.

Fakat 50. SuperBowl yani Amerikan futbolu finali dolayısı ile her yer ölü toprağı serpilmiş gibi idi , bir kaç dükkan gezdik. Herkes futbol finaline odaklı olduğu için kasaba merkezindeki dükkanlar kapalı idi. Bilmeyenler için SuperBowl’un 30 saniyelik reklam değeri 5 milyon dolar olan bir spor müsabakası olduğunun altını çizelim.

Neyseki eyaletin ve ahalinin takımı olan Denver Broncos finali 24-10 kazandı.

Yarın neşeler iyi olur.

Şimdi size pozitif enerji dolu ve neşeli haftalar !

Sevgiler ,

Can …

dipnot : Kıroluk belli bir kesime özgü olmamakla beraber her toplumda bazı bireylerin davranış biçimi olmuş ve ezelden beri var olduğu anlaşılmıştır. Bende zaman zaman kıro olabilir ve bundan zevk alabilirim.

 

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s